Migréna očami lekárky aj pacientky
Vydáno: 04.11.2021
S MUDr. Evou Medovou
S neurologičkou MUDr. Evou Medovou z 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Prahe sme sa tentoraz rozprávali o tom, ako sa dá liečiť migréna a žiť s ňou. Pani doktorka nielenže lieči pacientov s migrénou, ale aj ona sama trpí migrénou už od detstva. Preto je jej skúsenosť, myslím si, dosť unikátna. Prebrali sme jej príbeh, akútnu liečbu, ako ju najlepšie aplikovať, aby zaberala, a dostali sme sa tiež až k modernej preventívnej liečbe, ktorá po novom pomáha pacientom s migrénou.Ste neurologička a zároveň aj trpíte migrénou. Je pre vás táto dvojitá skúsenosť v niečom prínosná?
Určite. Presne viem, čo pacienti prežívajú. Verím im. Oveľa lepšie do toho vidím. Dokážem sa lepšie vcítiť do ich situácie, rozumiem tomu ako neurológ, ale aj ako človek. Mrzí ma, že ešte dnes niektorí kolegovia lekári záchvaty migrény podceňujú. Niekedy to odbijú slovami: „Áno, bolí vás hlava, no to bolí niekedy každého.“ Avšak ten pacient môže mať migrénu, ktorú nemožno podceňovať. Migréna nie je len bolesť hlavy. Je to stav, keď je vám veľmi zle, vraciate, máte veľa ďalších tzv. vegetatívnych prejavov, kto to nezažil, ten to nepochopí.
Ak sa vrátim úplne na začiatok, kedy sa u vás ohlásila migréna? Mám pocit, že v minulosti trvalo dlhšie, kým niekomu diagnostikovali migrénu.
Nie, nie. Mala som diagnózu určenú pomerne skoro. Prvý záchvat migrény som mala v trinástich rokoch a hneď pri tomto prvom ataku ma mama odviedla na neurológiu. Teda najskôr k detskej lekárke, ktorá nás poslala na neurológiu, a potom sme boli na vyšetrení na neurologickej klinike, pretože už vtedy som mala pomerne komplikovanú auru. Najprv mi brnela polovica tváre a jazyka, polovica hlavy a ruka a až potom sa dostavila krutá bolesť hlavy s vracaním. Dodnes si pamätám, ako som pri ceste do polikliniky, kam sme išli s mamou peši, vracala na trávnik. Tamojšia neurologička si ma potom vzala do starostlivosti. Teda moja diagnóza bola jasná skoro, pretože išlo o migrénu s aurou.
Ako vtedy medicína liečila deti? Mali lekári nejaké lieky pre takýchto mladých pacientov?
Neliečili. V tom čase žiadne lieky na migrénu neboli a aj keby boli, deťom by sa nepodávali. Skrátka, musela som to prežiť.
Koľkokrát za mesiac ste to museli takto prežiť?
To si už nepamätám, ale na gymnáziu som migrénu mávala často, až ma pani profesorka matematiky podozrievala, že sa chcem uliať pred skúšaním alebo písomkou. Ale, bohužiaľ, nebolo to tak.
To už ste mali viac ako pätnásť rokov, mierili ste do dospelosti, bola už vtedy k dispozícii nejaká liečba?
Nie, účinná liečba ešte nebola. Maximálne sa ordinovali ergotaminové kvapky na prekrvenie mozgu. Až keď prišli na trh triptany (lieky podávané na akútne záchvaty), čo bolo neskôr, tak niektorí lekári začali brať migrénu ako ochorenie, ktoré sa má a dá liečiť. Navyše na gymnáziu som o tom vôbec nehovorila, maximálne by povedali: „Aha, teba zase bolí hlava.“ A hlavne by mi to nikto neveril.
Kedy ste sa ako lekárka s touto skúsenosťou pacientky dostali k liečeniu migrény?
Samozrejme, až po promócii a po nástupe na neurológiu. Vybrala som si odbor neurológia, pretože ma táto špecializácia veľmi zaujímala, ale tiež, samozrejme, preto, aby som bola pri zdroji a dozvedela sa, čo je nové v liečbe migrény. Veľmi ma hnevalo, keď sa táto diagnóza zľahčovala, pretože som vedela, o čom to je. A keď prišiel na trh nejaký nový liek, tak som o tom chcela čo najviac vedieť a zistiť, ako to funguje. Keď sme mali k dispozícii preventívne lieky, keď cieľom bolo znížiť počet záchvatov migrény a intenzitu bolesti, ako sú antiepileptiká, antidepresíva, blokátory kalciových kanálov, všetko som na sebe vyskúšala. A teraz, keď prišli na trh nové moderné preventívne lieky určené priamo na liečbu migrény, sa kvalita môjho života výrazne zlepšila, pretože z pätnástich záchvatov migrény do mesiaca mám odrazu len tri ataky, čo je veľká úľava.
K tejto modernej liečbe sa určite dostaneme, ale zostaňme ešte chvíľu pri liečbe na akútne záchvaty migrény. Čo vám najlepšie zaberalo a funguje dodnes na akútny záchvat migrény?
Kým prišli na trh triptany, tak to bolo ťažké. Mali sme k dispozícii len analgetiká – teda lieky užívané pri liečbe bolesti. Keď sa objavili triptany, bol to pre nás takmer zázrak. Na začiatku som sa liečila sumatriptanom a asi po desiatich rokoch som prešla na eletriptan, ktorý užívam pri záchvate migrény dodnes.
Máte náročné povolanie neurologičky, zároveň vás roky trápi migréna, k tomu máme každý nejaký osobný život. Ako sa toto všetko dalo zvládnuť?
Viete, my „socialistické“ ženy sme museli zvládnuť takmer všetko. A nikto sa nás vôbec nepýtal, či môžeme.
Aj dnes chcú ľudia trpiaci migrénou zvládnuť profesijný aj osobný život. Čo by ste im poradili? Kedy si zobrať liek a na čo si dať pozor?
Dnes, keď máme triptany, pri akútnom záchvate migrény, je potrebné užiť liek naozaj včas. Niektoré pacientky čakajú, či bolesť sama neodznie. Ak takto pacientka čaká dve až tri hodiny, potom už liek nie je účinný, pretože ho obvykle vyvráti. Ak migrenik cíti, že naňho ide záchvat, musí si zobrať liek podľa odporúčania neurológa. To po prvé. Po druhé, pacient by sa mal snažiť vyvarovať jasných provokačných momentov, ktoré môžu ovplyvniť jeho migrénu. Večierkov s alkoholom, chodiť neskoro spať a vstávať zavčasu, chodiť po diskotékach a tak ďalej.
Hrozí pacientom trpiacim migrénou, keď neužijú liek včas, že nakoniec tých tabletiek zjedia oveľa viac?
Áno. Keď si napríklad pacientka nevezme liek včas a v správnej dávke, nechá záchvat tzv. „rozbehnúť“, potom už tých liekov obvykle zje oveľa viac. Radím pacientkam, aby si vzali včas napríklad štvrtinu triptanu, a ak bolesť vyráža aj z oblasti krčnej chrbtice, aby túto dávku lieku skombinovali s nesteroidným antireumatikom. V okamihu, keď sa záchvat migrény dostane do fázy, keď pacient cíti krutú, neznesiteľnú bolesť, musí si zobrať jednu či dve tablety a už sa dostáva do začarovaného kruhu. Akurát včera tu bola pani, ktorá brala na jeden záchvat štyri sumatriptany, pretože liek užila neskoro. Takže počas 24 hodín v sebe mala 300 až 400 mg sumatriptanu, a to je veľmi zlé.
Je ešte niečo, čo by mal pacient pri akútnom záchvate migrény vedieť a urobiť?
Pacienti by mali vedieť, že ak pri záchvate vracajú, je lepšie aplikovať čapík alebo použiť triptan vo forme nosového spreja. Dnes je tiež možné podávať triptany aj injekčne.
V preventívnej liečbe sa donedávna využívali preparáty zo skupín liekov, ktoré neboli určené priamo na migrénu. Pomohli vám?
Mne celkom pomohli. Vyskúšala som prakticky všetky tieto lieky. Topiramát, ktorý aj dnes je liekom voľby, mi dosť pomohol. Musela som ho potom asi po troch rokoch prestať užívať pre vedľajšie účinky. Avšak počas toho, keď som ho brala, to bolo úplne skvelé. Niektoré tieto nešpecifické lieky, vyvinuté pre iné choroby, ktoré sme používali pred terajšou novou modernou liečbou migrény, mali efekt priberania na hmotnosti. Mohlo ísť až o desať kíl navyše ročne. Iste chápete, že ak sa to deje aj mojim pacientkam, tak z toho nie sú veľmi šťastné. Vyskúšajú tieto lieky tri až šesť mesiacov a potom povedia, že liek nechcú.
Ako sa zmenil váš život s nástupom modernej preventívnej liečby?
Veľmi sa mi zmenil. Aj keď, pravdupovediac, musím priznať, že som si nasadila modernú preventívnu liečbu až po menopauze. V zásade už tá migréna nebola ani zďaleka taká ako predtým, pretože po menopauze sa trošku mení charakter migrény. Ale aj tak je to dobré , proste z tých troch migrén do týždňa, teda z pätnástich za mesiac, odrazu boli len dve – tri. A to nie som sama. Musím povedať, že i pacientky vnímajú zlepšenie.
Takže skúsenosti pacientok s modernou preventívnou liečbou sú dobré. Čo to pre ich životy znamená?
Že konečne začali žiť. Niektoré si dokonca môžu dopriať z času na čas s kamarátkou pohár vína, na čo nemohli v minulosti ani pomyslieť. Také ku mne do ordinácie chodí pani, ktorá celý život trpela migrénou, dnes má sedemdesiat rokov. Táto liečba jej zabrala a dokonca si našla aj priateľa.
Zdieľať na FB
Audia a videa