Liečba migrény. Čo pomáhá?
Vydáno: 10.03.2022
S MUDr. Vierou Hančinovou
Ako sa dnes lieči migréna modernými liekmi? Ako si poradiť s bolesťou z nadužívania liekov? Čo pomáha na migrénu a čo na tenznú bolesť hlavy. O tom všetkom sme sa rozprávali s neurologičkou MUDr. Vierou Hančinovou z Neurologickej kliniky SZU, UNB, z Nemocnice Ružinov v Bratislave.Asi najdôležitejšia pri migréne je diagnostika. Ako prebieha váš úvodný rozhovor s pacientom, u ktorého je podozrenie, že trpí migrénou?
Lekár musí pozorne počúvať, ako pacient bolesť hlavy opisuje, a prípadne mu vedieť položiť aj doplňujúce otázky. Chceme napríklad vedieť, ako pacientova bolesť hlavy vzniká, aký je jej charakter, či tej bolesti hlavy niečo predchádza, či je spojená s nejakými vegetatívnymi ťažkosťami, pocitmi na zvracanie a pod. Ďalej potom chceme vedieť, či a ako táto bolesť reaguje na lieky, na aké lieky, ako dlho trvá, kým bolesť prípadne ustúpi. Tiež sa pýtame na to, kedy mal pacient po prvýkrát bolesť hlavy a či niekto v rodine má podobný problém, pretože migréna býva dedičná. Žien sa pýtame, či je ich bolesť hlavy viazaná na hormonálny cyklus, ďalej nás, samozrejme, zaujíma, či existujú nejaké potraviny, po ktorých sa pacientovi migréna spustí, a či sa bolesť hlavy objaví, vždy keď sa napije napríklad malého množstva alkoholu. Tých aspektov, ktoré si všímame, je veľmi veľa. Avšak ak ide o klasickú migrénu, tak sa obvykle pacient sťažuje na bolesť jednej polovice hlavy, táto bolesť je prudká, pulzujúca, často spojená so svetloplachosťou a s citlivosťou na zvuky, vône či pachy. Obyčajne je to taká intenzívna bolesť, že pacienta zneschopní, nemôže sa venovať bežným denným činnostiam, záchvat migrény musí prečkať na lôžku v tme a v tichu. Často tiež pacienti ako migrénu vnímajú aj tenznú bolesť hlavy, a to neurológ, ak pozorne počúva, dokáže odlíšiť.
Akú rolu tu hrá pacientov strach, že ho bude bolieť hlava?
To je veľký problém. Pacienti trpiaci migrénou sa desia toho, že príde bolesť hlavy, a preto pri akejkoľvek bolesti hlavy siahajú po liekoch. Ak majú počas mesiaca veľa dní s bolesťou hlavy a je to kombinácia migrény a tenznej bolesti, tak si môžu vybudovať bolesť z nadužívania liekov. Tým sa vytvorí taký bludný kruh a pre neurológa aj pacienta je veľmi náročné pacienta z tohto kruhu vyslobodiť. Niekedy musíme spolupracovať so psychiatrami, pretože obavy, že príde bolesť hlavy, vyvolávajú úzkosť, ktorá je sama osebe zlá, a navyše tento stav mysle môže migrénu spustiť.
Ako by sa mal pacient správať, aby sa bolesti z nadužívania liekov vyhol?
Niekedy je pre lekára ťažké pacientovi vysvetliť rozdiel. Pretože aj migréna sa spočiatku môže prejavovať ako mierna bolesť hlavy. A až neskôr sa ukáže, o akú bolesť hlavy ide. Napríklad sa potom z tejto miernej bolesti rozvinie tenzná bolesť hlavy, keď pacientovi pomôže napiť sa vody, byť na pokojnom tichom mieste alebo, naopak, ísť na prechádzku a na zvládnutie tejto bolesti mu stačí vziať si slabšie analgetikum. Záleží na osobnosti človeka a hlavne na tom, akými bolesťami hlavy trpí. Ak pacienta sužujú kruté bolesti hlavy, snažíme sa mu pomôcť, pretože je to bolesť, ktorá ho aj na niekoľko dní vyradí zo života. Lepšie môžeme pomôcť pacientovi, ktorý si zvykol užívať jednokompozitné analgetiká. Oveľa väčším problémom je, ak si pacient, ktorý trpí migrénou už veľa rokov, zvykol užívať kompozitné analgetiká s opiátmi vo forme čapíkov. Títo pacienti sa často dostávajú k veľkým dávkam liekov veľmi sofistikovane, tzn. že obídu viac lekárov, od ktorých si nechajú napísať recept. To sú ľudia, ktorí si už vybudovali závislosť a tu naozaj musíme spolu so psychiatrami riešiť najprv tento problém. To neznamená, že by tí ľudia boli zlí, ale k tejto závislosti ich priviedol pocit bezmocnosti, že im na túto bolesť dlhé roky nič nepomáhalo. Ak im neurológ špecializujúci sa na liečbu migrény dokáže ponúknuť riešenie, tak ľudí s touto závislosťou bude menej.
Ak už je pacient chytený v tom začarovanom kruhu bolesti z nadužívania liekov, tak je asi nutná spolupráca so psychiatrom, prípadne psychoterapeutom.
Áno. V prípade, ak sa tu prelína viac problémov, ako to, že pacient je sužovaný silnou migrénou viac ako 15 dní v mesiaci, navyše trpí úzkosťou, pretože sa obáva ďalšieho záchvatu migrény, a už je tu podozrenie, že si vypestoval závislosť od niektorých liekov, je veľmi užitočné požiadať o spoluprácu psychiatra. A ak sa pacient potrebuje pozrieť na situácie, ktoré mu spôsobujú stres a spúšťajú jeho záchvat migrény, je tu namieste aj návšteva psychoterapeuta, ak má o to pacient záujem.
Asi najužívanejšími liekmi na akútne záchvaty bolesti sú triptany. Ak trpí pacient kombináciou migrény a tenznej bolesti hlavy, čo by mal urobiť pri prvých náznakoch, že sa blíži bolesť hlavy, možno skôr, ako užije tabletu triptanu?
Úplne ako prvý krok, aby sme mohli pacientovi nasadiť správnu liečbu, žiadame pacienta, aby si viedol denník migrenóznych záchvatov. Pretože nie každá bolesť hlavy sa má liečiť triptanom. Triptan sa užíva na migrénu strednej a vysokej intenzity. Pacientom však na niektoré záchvaty migrény môžu pomôcť nesteroidné antireumatiká a sú pacienti, ktorí si vystačia s paralenom. Spočiatku začíname s menej sofistikovanými liekmi. Liečbu je možné podporiť aj užívaním magnézia. Pre pacientov, ktorí mávajú migrény takej intenzity, že ich na niekoľko dní zneschopnia, je namieste liečba triptanmi. Ide o chronickú migrénu, keď sa záchvaty silnej migrény pravidelne a často opakujú. Ak má pacient migrénu raz za pol roka, tak ju pokojne môže preležať v posteli a nikomu to nebude prekážať. V prípade, ak pacient trpí chronickou migrénou, ponúkame mu preventívnu liečbu, aby sme znížili množstvo analgetík, ktoré užíva na akútne záchvaty. Podľa jasne nastavených pravidiel potom pacientovi ordinujeme túto preventívnu liečbu. Niektorým pacientom to pomôže, iným sa neuľaví a stále nám píšu, že migréna nepoľavila.
V súčasnosti pomáha pacientom tiež nová moderná preventívna liečba. Aké s ňou máte vy a vaši pacienti skúsenosti?
O tejto modernej preventívnej liečbe sa už dlho hovorilo a pacienti na ňu s nádejou čakali. A teraz, keď už je liečba dostupná a za jasne stanovených pravidiel aj hradená poisťovňou, tak u pacientov roky trpiacich chronickou migrénou pozorujeme výrazný pokles frekvencie bolesti. Na nejaké sofistikovanejšie hodnotenie zatiaľ nie je čas, pretože liečba je k dispozícii iba krátko, ale zatiaľ sa nám javí, že táto liečba má pre pacientov trpiacich v minulosti silnou dlhotrvajúcou migrénou veľký prínos, a to má byť cieľom a zmyslom novo vyvíjaných liekov.
Ak ide o pacientov, ktorí majú 15 a viac dní s migrénou v mesiaci, znížil sa im, vďaka tejto novej preventívnej liečbe, počet migrenóznych záchvatov?
Mám pacientku, ktorá mala 18 migrén do mesiaca a teraz má 4 záchvaty. Ďalšia pacientka na tom bola podobne a odrazu má 5 záchvatov do mesiaca. Oproti minulosti, keď ku mne chodili úplne utrápení pacienti, zrazu ku mne prichádzajú s rozžiarenými očami, predtým sa desili toho, kedy opäť migréna príde, a teraz cítia veľkú nádej. Migréna je síce ochorenie, ktoré pacienta neohrozuje na živote, ale významne znižuje jeho kvalitu.
Títo pacienti trpiaci chronickou migrénou musia asi veľmi dobre vypozorovať, kedy a aký liek pri akútnom záchvate migrény užiť. Pre niektorých ľudí to musí byť dosť zložité.
Neurológ môže pacientovi poradiť, ale v konečnom dôsledku to musí pacient aj sám vypozorovať, čo mu funguje a čo už menej. Sú napríklad pacienti, ktorí si triptany na akútny záchvat bolesti šetria na silnú bolesť hlavy a navyše majú pred týmito liekmi aj rešpekt, pretože niektoré z nich majú nežiaduce účinky. Súvisí to aj s tým, že sa im nechce tak často chodiť k lekárovi. Ale potom berú iné analgetiká „hlava-nehlava“, a to, samozrejme, tiež nie je dobre. Preto je naozaj dôležité, aby sa pacient riadil odporúčaniami neurológa a chodil pravidelne na kontroly. A ak pacient od neurológa žiada predpis na veľké balenie triptanov, mal by ho lekár veľmi podrobne vyspovedať a prípadne mu všetko poriadne vysvetliť, aby si pacient nespôsobil bolesť hlavy z nadužívania liekov. Na nás je hľadať riešenia, ale pacient má zodpovednosť za dodržiavanie liečebných odporúčaní a spoločne môžeme hľadať, čo pacientovi najlepšie funguje.
Takže opäť sa dostávame k partnerstvu a spolupráci lekára s pacientom….
Áno. Sú pacienti, ktorí si všetko vždy budú robiť podľa seba a tým veľmi nepomôžeme. A potom sú tu tí, ktorí s nami dobre kooperujú a spoločne hľadáme riešenia, ako im od bolesti uľaviť. S niektorým pacientom sa dohodneme ľahko, s niektorým treba viac hovoriť, ale nakoniec sa dohodneme. Je však pravda, že v našej neurologickej ambulancii máme aj pacientov s ťažkými, život ohrozujúcimi diagnózami a na tých musíme mať tiež čas.
Keby sme mali náš rozhovor nejako zakončiť, čo by sme na záver mohli povedať?
V dnešnej dobe máme už mnoho možností, ako pacientovi s migrénou uľaviť. Po prvé, je tu veľa liekov na zvládnutie rozbehnutého, akútneho záchvatu migrény. Čo bola veľká vec, keď táto liečba prišla. Kedysi sa musel pacient dostaviť do nemocnice, skúšali sme infúzie a kyslík a pod., bolo to zložité. Teraz máme aj preventívnu liečbu a vďaka novej modernej preventívnej liečbe, čo je veľký medzník, máme my aj pacienti nádej, že ich záchvaty migrény budú len ojedinelé. A to by sme si všetci želali.
Zdieľať na FB
Audia a videa