Hormonálna joga, pomoc pri trápení s migrénou
Vydáno: 14.07.2022
Cvičenie pomáhajúce s bolesťou hlavy
Šárka Pávová je akreditovanou lektorkou hormonálnej jogovej terapie pre ženy. Rozprávali sme sa nielen o tom, ako tento ucelený systém môže pomôcť ženám trpiacim migrénou, ale, samozrejme, aj o tom, ako má toto cvičenie pozitívny vplyv na celý hormonálny systém ženy v každom veku, ako blahodarne pôsobí na psychickú rovnováhu a v neposlednom rade aj o tom, že je to cvičenie takmer pre každú ženu. Teda aj tú, ktorá jogu nikdy necvičila. Mnohé sa dozviete v našom rozhovore, a ak by ste sa chceli o tom dozvedieť viac, tak informácie nájdete na stránkach www.joga-sarka.cz. Preklad tohto rozhovoru zaraďujeme, pretože ide o zaujímavú inšpiráciu a určite je možné nájsť lektorov hormonálnej jogy aj na Slovensku.Mohli by ste najskôr niečo povedať o hormonálnej joge, ako vznikla a kto je autorkou tohto systému?
Autorkou hormonálnej jogovej terapie je pani Dinah Rodriguez. Dinah pochádza z Brazílie, vyštudovala psychológiu a filozofiu v Sao Paule, je uznávanou jogovou terapeutkou. Dnes má táto dáma úctyhodných 94 rokov, ale aj v takomto vysokom veku zostáva neskutočne vitálna, aktívna a stále cvičí jogu! Hormonálna joga je ucelený a do posledného detailu prepracovaný systém, na ktorom pracovala takmer 20 rokov. Zostavu vytvárala a ladila s jogovými učiteľmi, fyzioterapeutmi a tiež s lekármi klasickej medicíny. Zostava obsahuje dynamické jogové pozície, alebo ásany, intenzívne dychové cvičenia, tibetské techniky na presúvanie a usmerňovanie energie, tiež bandhy a mudry. Tento systém bol pôvodne vytvorený pre ženy v období menopauzy, ale ukázalo sa, že je prospešný ženám v každom období ich života. Hormonálna jogová terapia aktivuje žľazy s vnútornou sekréciou, ktoré produkujú hormóny. To znamená, že pracuje s vaječníkmi, so štítnou žľazou, s hypofýzou, zameriava sa tiež na obličky a nadobličky, ktoré produkujú malé množstvo pohlavných ženských hormónov estrogénu a progesterónu. Hormonálna joga dokáže harmonizovať celý hormonálny systém. Ako som už spomínala, pôvodne bol tento systém vytvorený pre ženy v období menopauzy. Zistilo sa však, že aj mnoho mladých žien rieši problémy spôsobené hormonálnou nerovnováhou. A keď sa konkrétne pozrieme na obdobie menopauzy?
Príroda to zariadila tak, že nám ženám, prirodzene, v tomto období klesajú hormonálne hladiny pohlavných ženských hormónov estrogénu a progesterónu a touto cestou sa dá hormonálna hladina úspešne zvýšiť.
Čo sa v tele ženy deje?
To, že nám od určitého veku prirodzene v tele klesajú hladiny týchto pohlavných hormónov, môže spôsobovať hormonálnu nerovnováhu. Obdobie menopauzy sprevádzajú mnohé nepríjemné sprievodné javy, medzi ktoré práve patrí napríklad migréna. Príčin migrény môže byť, samozrejme, veľa, nie je to len hormonálna nerovnováha, ale akurát tá spôsobuje v tele ženy veľký zmätok a môže mať za následok ako zdravotné, tak aj psychické problémy. S poklesom pohlavných ženských hormónov dochádza u žien veľmi často k návalom tepla, nespavosti, podráždenosti, k strate životnej energie, strate libida, ženy sa často sťažujú na bolesti hlavy. U niektorých žien sa môžu strácať aj ženské tvary. Ženy často tiež trápi psychická nepohoda spojená so stratou radosti zo života. Niekedy musia ženy dokonca vyhľadať pomoc psychológa alebo psychiatra a potom im predpíšu antidepresíva. Psychika má na zdravie žien veľký vplyv.
Pôsobí na ženy táto hormonálna joga teda na viacerých úrovniach?
Áno, zostava pôsobí na ženské telo komplexne – na úrovni fyzickej, emočnej, mentálnej a duchovnej. Je to skvele vymyslený systém. Súčasťou zostavy sú tiež harmonizácie energie a harmonizácia čakier (pozn. redakcie: energetické miesta v tele podľa jogy), má psychosomatické účinky, teda pomáha odstraňovať fyzické problémy vzniknuté na úrovni psychiky.
Môže táto zostava zharmonizovať menštruačný cyklus, napríklad silné krvácanie a pod.?
Určite. Žena je cyklická bytosť. Je preukázané, že v priebehu mesiaca sa u žien hladiny hormónov menia, menia sa v čase pred menštruáciou, počas menštruácie aj po menštruácii. Stále je to spojené s výkyvom hormonálnych hladín a práve týmto cvičením môžeme svojmu telu pomôcť, aby sa hormonálne hladiny udržali v rovnováhe. Potom nedochádza k tomu, že ženy trpia veľmi silnou alebo veľmi bolestivou menštruáciou. U mladých žien, naopak, niekedy dochádza k nepravidelnej menštruácii alebo vôbec nemenštruujú a neovulujú. A tu je práve tá spojitosť s hormonálnymi výkyvmi. Ženy často riešia silný premenštruačný syndróm. Na druhej strane, myslím si, že to k nám ženám patrí. Nemalo by to však príliš zasahovať do psychiky, pretože ak sa žena necíti psychicky dobre, prejaví sa to aj na tej fyzickej stránke, sú to prepojené nádoby.
Môže byť pre ženu, ktorá nikdy necvičila, toto cvičenie ťažké? A z čoho sa taká lekcia hormonálnej jogy skladá? Začínate cvičením alebo dýchaním? Ako to prebieha?
Nie je to úplne tak, aj keby sa to ponúkalo. Toto sa týka skôr jogy ako-takej. Základ jogy sa opiera o správne a vedomé dýchanie. Pretože vediem aj lekcie klasickej jogy, viem, že niektorým cvičiacim trvá aj celý rok, kým sa naučia správne dýchať. Ale od dychu sa mnohé odvíja, a keď sa naučíme správne dýchať, telo sa dokáže fyzicky aj psychicky krásne uvoľniť. Myslím si, že ak to zvládneme, vyriešime veľa zdravotných problémov. Dýchanie je taký základ v joge, je to vedomá činnosť, to je dôležité si uvedomiť. Ľudia často dýchajú veľmi povrchne a plytko. Keď sa však človek dostane do nejakej stresovej situácie či emocionálneho šoku, je dobré sa zamerať práve na dych, hlboko sa nadýchnuť – od spodnej brušnej časti po hrudnú časť až po oblasť kľúčnych kostí. Teda vedome využiť plný jogový dych. Nie nadarmo sa hovorí, „pri strese sa zhlboka nadýchni, predýchaj to, uvoľni sa“. Správne dýchanie dokáže robiť zázraky, ak sa naučíme dýchať vedome a zhlboka a ešte by som povedala úsporne, pretože my neskutočne, čo sa týka dychu, plytváme energiou. Keď dýchame rýchlo a nesprávne, celé telo sa stiahne a stiahne sa aj oblasť rebier a krčnej chrbtice a môže sa spustiť už spomínaná migréna. Je to spolu previazané.
Ako je to pri tej hormonálnej joge?
Pri hormonálnej joge je to trošku špecifické, je to dynamická forma jogy. Má úžasné výsledky preto, lebo využíva veľmi efektívne jogové techniky, ktoré stimulujú a podporujú funkciu žliaz s vnútornou sekréciou, a tým pomáha k správnemu fungovaniu tela. Navyše vďaka vybraným pozíciám sa naše telo krásne natiahne, uvoľní a posilní sa. Ženy sa oveľa lepšie naučia vnímať samy seba a svoje telo, čo mnohé predtým nedokázali.
Avšak veľa žien si myslí, že joga je ťažké cvičenie len pre mladých pružných ľudí. Čo by ste im povedali?
Jednak by som im pripomenula, že pani Dinah Rodriguez má dnes už spomínaných 94 rokov a je pre mňa chodiacou „reklamou“ na zdravie a toto cvičenie. Je to energická, veľmi aktívna dáma. A tiež pripomínam, že systém hormonálnej jogy bol pôvodne určený pre ženy v prechode. A hlavne, joga nie je o porovnávaní sa s ostatnými, joga je o nás a pre nás. Vždy ženám hovorím, že si môžu počas jogovej praxe zavrieť oči, aby sa nenechali ničím a nikým rozptyľovať a boli tak „pri sebe“. Tiež pomáha povedať si, že v tú danú chvíľu robím všetko najlepšie, ako to dokážem. A v neposlednom rade upozorňujem na jeden z etických princípov jogy Ahinsá (nenásilia), čo znamená nielen aby sme neubližovali ostatným, ale predovšetkým sebe. Na semináre chodia okrem iného aj ženy, ktoré až doposiaľ na sebe nepracovali, nikdy jogu necvičili, v rámci fyzickej stránky majú veľa obmedzení, pohybových alebo zdravotných. Pri hormonálnej joge sa nemusia vôbec báť, pretože každý cvik sa dá alternovať, upraviť tak, aby sa pri tom žena nielen dobre cítila, ale predovšetkým, aby si neublížila. To je veľmi dôležité. Joga je široká cesta pre každého.
V súvislosti s jogou sa veľa hovorí o čakrách, energetických centrách, i my sme ich už spomínali. Aj toto vysvetľujete ženám na hodine?
Všetky informácie sa ženy dozvedia na seminároch. Práve preto, že na semináre prichádzajú aj ženy, ktoré jogu nikdy nepraktikovali, všetko podrobne vysvetľujem. Na druhej strane, mám skúsenosť, že aj keď ženy nejdú úplne do hĺbky, aj tak cvičenie funguje a prináša výsledky. Pretože je potrebné naučiť sa zostavu a všetky techniky (dychové cvičenia, techniku na presúvanie a usmerňovanie energie, bandhy, mudry, harmonizácie) správne, je nevyhnutné navštíviť seminár. A áno, pracujeme aj so spomínanými čakrami v záverečnej časti zostavy. Ak sú čakry zablokované či oslabené, vždy sa to na našom tele prejaví. Cieľom je čakry zharmonizovať.
Ako prebieha celá hodina, koncepcia hormonálnej jogy?
Najskôr by som chcela povedať, že túto terapeutickú formu jogy sa treba naučiť pod vedením akreditovanej lektorky. Je to veľmi špecifický systém, a ak by sa to žena nenaučila pod odborným vedením, mohla by si nesprávnym cvičením aj ublížiť. Tieto semináre mám koncipované tak, že ponúkam formu intenzívneho víkendového seminára, keď sa celú zostavu naučíme počas dvoch dní. Je to okolo desať hodín. Ďalšou možnosťou je absolvovať formu mesačného seminára, výučba je voľnejšia a je rozdelená do štyroch lekcií po dvoch hodinách počas jedného mesiaca. Zostava je rozdelená na tri časti. Prvá časť je zahrievacia, pripraví naše telo a myseľ na hlavné cvičenie a pomôže nám uvoľniť jednotlivé časti tela, kde sa často kumuluje napätie. Druhá časť je samotná zostava cyklov, pri ktorej aktivujeme jednotlivé žľazy s vnútornou sekréciou, a tretiu, záverečnú časť tvorí harmonizácia energie a čakier. Zostava sa vždy cvičí ako celok, poradie cvikov je nemenné a žiadne sa nesmie vynechať (výnimkou je obdobie menštruácie). Po absolvovaní seminára si ženy zostavu cvičia už samy doma. Je to zostava na celý život, ak je vôľa. Na seminári každá žena dostane podrobné skriptá, kde sú každý cvik a technika podrobne opísané. A ak si nie je istá, či cvičí správne, prípadne nezačne cvičiť vôbec, ponúkam opakovacie lekcie. Na nich všetko spoločne doladíme, skontrolujeme a zacvičíme si spoločne s ostatnými.
Ak žena bude takto pravidelne cvičiť hormonálnu jogu, môže jej to pomôcť so zvládaním migrén?
Mám veľa krásnych spätných väzieb od žien, ktoré prešli seminárom a pravidelne cvičia. Je potrebné povedať, že čím častejšie žena cvičí, tým lepšie výsledky dosiahne. Ženy mi hlásia, že sa cítia celkovo lepšie, niektoré prestali trápiť alebo sa im často zmiernili spomínané migrény. Alebo keď vám niektorá zo žien, ktorá prešla seminárom, zavolá, že konečne po rokoch trápenia čaká vysnívané bábätko! Vždy ma tieto správy potešia a všetko, čo robím, mi dáva hlboký zmysel.
Zdieľať na FB
Audia a videa