teva - logo

Bolesť hlavy nie je samozrejmosť

Vydáno: 20.01.2023

Rozhovor s MUDr. Denisom Vavrom

Pri rozhovore s neurológom MUDr. Denisom Vavrom ma zaujalo mnohé, ale hlavne to, aká dôkladná musí byť diagnostika, ak sa pacient sťažuje na bolesti hlavy. Aké rôznorodé príčiny môže bolesť hlavy mať. Náš rozhovor bol zameraný na bolesti hlavy a migrénu, ktorou trpia muži, teda sme preberali napríklad aj to, kedy muži vyhľadajú pomoc lekára a prečo k neurológovi nechodia vždy včas.

Na Slovensku liečia bolesti hlavy vrátane migrény ambulantní neurológovia. K vám, myslím, chodí viac pacientov s týmito problémami, dalo by sa povedať, že sa na liečbu bolesti hlavy špecializujete. Akí pacienti vás navštevujú?

Začali ku mne chodiť pacientky a pacienti, ktorí majú dlhoročné bolesti hlavy, a ktorým už nefungujú na bolesť žiadne lieky. Navyše na Slovensku býva problém, že niektoré lieky, ktoré pacientom na bolesť hlavy zaberali, už nie sú na trhu. Všetko vyplynulo tak nejako prirodzene. Už v Nemecku, kde som niekoľko rokov pracoval, bola liečba migrény téma, o ktorej sa veľa hovorilo, skúšali sa rôzne nové metódy liečby, a to vrátane liečby botulotoxínom a biologickej liečby cielenej priamo na migrénu. Už vtedy ma to zaujímalo. Teraz moju pozornosť na túto inovatívnu liečbu obrátila bývalá kolegyňa, lekárka, ktorá tiež trpela ťažkými záchvatmi migrény a biologická liečba jej pomohla.

Určite sa v našom rozhovore k tomu dostaneme. Avšak poďme od začiatku. Dnes sme si vybrali na rozhovor tému muži a migréna. Povedala by som, že muži budú asi bolesti hlavy viac tajiť. Akú skúsenosť z ordinácie máte vy?

Áno, tiež mám ten pocit. Mužov, ktorí ku mne do ambulancie chodia a sťažujú sa na bolesť hlavy, je menej ako žien. Je to asi štvrtina pacientov trpiacich bolesťou hlavy. Myslím si, že je to veľký problém, muži o svojej bolesti nehovoria a radšej to sami znášajú a zvyknú ako sa hovorí "pretrpieť" . Nevyhľadávajú pomoc lekára. Takých mužov je podľa mňa dosť veľa, ale nedostanú sa k nám, pretože to nikomu nepriznajú.

Tí muži, ktorí k vám do ordinácie nakoniec prišli, čo ich k vám priviedlo?

Ide o mužov, ktorí to už chcú riešiť, pretože im bolesť hlavy už príliš komplikuje život. Niečo si o typických prejavoch migrény prečítali na rôznych webových stránkach alebo o tom počuli v médiách. Typicky sú to manažéri, ekonómovia, programátori a podobne pracujúci ľudia, t. j. ľudia 'pracujúci hlavou'. Často ich na návštevu neurológa nahovorí partnerka alebo niekto blízky v rodine. Zlomom býva, že sa im začne znižovať kvalita života, už ich bolesť hlavy extrémne obmedzuje. Náhle sa pacient pristihne, že musí brať liek proti bolesti každý druhý deň, že už bez pilulky nemôže normálne fungovať alebo tabletky, ktoré mu predtým pomáhali, už nezaberajú. Navyše si uvedomí, že toto sa mu deje pravidelne každý mesiac.

Stáva sa tiež, že si títo pacienti nakúpia vo viacerých lekárňach rôzne lieky proti bolesti, ktoré sa však kombinovať vôbec nemajú alebo sa môžu užívať len v určitých dávkach?

Áno, to sa stáva, čo často vedie k tzv. bolesti hlavy z nadužívania liekov, teda analgetiká, ktoré majú pacientovi pomôcť bolesť hlavy zastaviť, túto bolesť, naopak, paradoxne umocňujú. Typicky sú to pacienti, ktorí sa mi v ordinácii zveria, že berú analgetiká aj pätnásť dní v mesiaci, a to už sa mi, samozrejme, v hlave rozsvieti „červená kontrolka“, že pravdepodobne ide o bolesť hlavy z nadužívania liekov.

Bolesť hlavy z nadužívania liekov, ako som počula od mnohých neurológov, je veľký problém. Ak pacient mieša rôzne lieky dlhší čas, predpokladám, že si môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy. Je to tak?

Môže si vypestovať psychickú závislosť od týchto liekov a veľký dopad má toto neuvážené branie liekov proti bolesti aj napr. na tráviaci trakt a srdcovo-cievny aparát pacientov. Mnohí majú syndróm dráždivého čreva, hnačky alebo naopak zápchy, či iné zažívacie problémy, má to vplyv na ich krvný tlak a, samozrejme, môže to mať vplyv aj na zdravie obličiek, ale to sa prejaví až v dlhodobom časovom horizonte.

Kedy je teda ten správny moment, aby pacient navštívil praktického lekára alebo ambulantného neurológa, ako ste vy, aby to nezašlo tak ďaleko?

Keď sa bolesť hlavy objavuje pravidelne. V prípade typickej migrény, teda bolesti hlavy, ku ktorej sa pridružili klasické symptómy, ako sú 'svetloplachosť' , citlivosť na zvuky, pachy, zažívacie ťažkosti, zvracanie, problémy s videním - tzv. zraková aura predchádzajúca bolesti hlavy , závraty a nemožnosť pokračovať kvôli bolesti hlavy v každodenných činnostiach, ak sa toto deje viac ako štyrikrát do mesiaca. Vtedy treba, aby pacienta videl neurológ. A samozrejme, ak aj samotná intenzita bolesti je tak výrazná a dosiaľ nepoznaná, že vyradí pacienta z bežného života, potom to nemusí byť ani štyrikrát do mesiaca, ale menej.

Hovorí sa, že nie je bolesť hlavy ako bolesť hlavy, nie je migréna ako migréna, preto je asi dôležitá aj diagnostika pri bolesti hlavy. Migrény bývajú kombinované s tenznou bolesťou a inými príčinami bolesti hlavy, a to asi tiež všetko komplikuje. Ako prebieha diagnostika u vás?

Áno, je to jedna z najťažších diferenciálnych diagnóz. Ak príde pacient do ordinácie a sťažuje sa na bolesť hlavy, určite musí byť diagnostika veľmi komplexná. Zaujímajú ma lieková anamnéza, rodinná anamnéza, obdobie pred tým, ako ho začali trápiť bolesti hlavy, napríklad pracovné prostredie, privátne faktory, aký je pacient charakter, ako zvláda tlak na seba a čo vyžaduje od svojho okolia. Dôležité je predchorobie, staré úrazy, či zdravotný stav po úraze, na všetko toto sa pýtam. Potom už idem bod po bode, pýtam sa, ako dlho trvá záchvat bolesti a koľko dní trvá, kde je tá bolesť lokalizovaná, aký má charakter, či vychádza z hĺbky, alebo je povrchová a podobne. Dôležité sú informácie čo všetko už pacient liečebne a diagnosticky skúsil. Potom prídu na rad základné klinické neurologické vyšetrenie a zobrazovacie metódy, ako sú napríklad Magnetická rezonancia, CT vyšetrenie, Elektroencephalografia (EEG). Vyšetrenia sú zamerané jednak na obraz, a jednak na funkciu mozgu. Zaujíma ma napr. aj stav pacientovej krčnej chrbtice, preto sa veľmi často diagnostika rozširuje napr. o röntgenové vyšetrenie. Celý postup sa individuálne prispôsobuje pacientovi, kde cieľom je poodkryť možnú príčinu migrény alebo kombinovanej bolesti hlavy.

Hľadáte tiež spúšťače pacientovej migrény?

Áno, určite. Či je tam nejaká záťaž, napríklad stres, čo často súvisí s charakterom práce, ktorú človek vykonáva, či sa mu napríklad spúšťa bolesť hlavy v spánku. Diagnostika je dôležitá. Viete, času je málo, ale ja sa vždy snažím prísť na koreň tohto problému, hľadám príčiny pacientových zdravotných ťažkostí. Samozrejme, snažím sa presne rozlíšiť, kedy ide o migrénu a kedy o tenznú bolesť hlavy alebo či skutočne ide o kombináciu oboch diagnóz. Alebo tu môžu byť aj iné príčiny. Môže to byť oftalmologický alebo ušný problém. Vždy sa pýtam, či mal pacient v minulosti nejakú operáciu alebo stomatologický zákrok.

Aj stomatologické zákroky v tom hrajú rolu?

Áno. Môže ísť napr. aj o neuralgiu trojklanného nervu po stomatologických operáciach, či skrytých ložiskách infekcií v oblasti zubov, ktorá sa s migrénou niekedy zamieňa.

A keď ide o migrénu, ako nastavujete liečebný plán?

Ak hovoríme priamo o medikamentóznej liečbe, záleží na tom, čo už pacient vyskúšal. Ak už zlyhali klasické analgetiká, je na rade špecifická migrenózna liečba, teda triptany. Dôležité sú tiež antistresový režim, pravidelný spánok, pravidelné športové aktivity, užívanie magnézia a pod. Ak toto všetko pacient vyskúša a bolesť hlavy mu stále znižuje kvalitu života, tak premýšľam o konvenčnej preventívnej liečbe, ktorá by mu mohla pomôcť. Sem patria napr. betablokátory alebo antidepresíva v nízkych dávkach.

Myslím si, že niekedy sa pacienti boja, keď dostávajú ďalšie lieky na migrénu. Ako to mužom vysvetľujete a je rozdiel medzi prístupom žien a mužov?

Nedá sa samozrejme paušalizovať, ale je. Ženy o tom viac premýšľajú, čítajú príbalové letáky, majú viac otázok týkajúcich sa vedľajších účinkov. Muži, keď dostanú liečbu na akútne záchvaty, o tom veľa „nešpekulujú“, vyskúšajú ju a buď im funguje, alebo nie. Nasadenie preventívnej liečby musím viac vysvetľovať všetkým pacientom. Pretože často nechápu, prečo majú brať ďalšie lieky aj v čase, keď ich nebolí hlava.

Ako im to vysvetľujete?

Preventívnu liečbu na migrénu navrhujem pacientom, ktorým dobre nezaberá akútna liečba, čokoľvek vyskúšali, užívajú napríklad sumatriptan a dodržiavajú všetky tie režimové opatrenia, o ktorých som hovoril, no napriek tomu majú migrény každý týždeň v každom mesiaci. Vysvetlím im, že cieľom preventívnej liečby je, aby tých záchvatov migrény bolo menej a boli slabšie, a že tieto lieky predpisujem v bezpečne nízkych dávkach. Vždy tiež vyzdvihujem pozitívne prínosy lieku. Mojou prvou voľbou bývajú betablokátory, prelomové lieky v kardiológii, u ktorých sa postupne zistilo, že účinkujú aj v prevencii migrén, aj keď tento mechanizmus, nie je ešte presne objasnený. Informujem pacientov, že v kardiológii sa používajú oveľa vyššie dávky tohto lieku. S pacientom postupujeme od najnižších dávok k trochu vyšším, ak je to potrebné. Čo sa týka ďalších liekov, tak napríklad s liekom Topiramát je to ťažšie, pretože v príbalovom letáku je napísané, že ide okrem iného o liek na epilepsiu a tu sú obavy väčšie. Mojím hlavným argumentom je, že sa pacientovi zlepší kvalita života, nebude musieť byť stále v strese, že príde záchvat migrény. Navyše užívanie liekov na akútnu migrénu vo väčšom množstve, ako je predpísané, môže byť oveľa škodlivejšie ako malá dávka preventívneho lieku každý deň.

Čoho sa muži najviac boja v súvislosti s týmito konvenčnými preventívnymi liekmi?

Toho, že budú unavení, utlmení, nebudú čerství a takí výkonní. Ale na tieto obavy pri užívaní liekov prihliadam.

Teraz majú lekári k dispozícii novú preventívnu biologickú liečbu na migrénu. Akú s ňou máte skúsenosť, respektíve vaši pacienti?

Ako som už na začiatku nášho rozhovoru hovoril, o tejto liečbe som už počul v Nemecku, kde som pracoval, a teraz mi o nej povedala spolužiačka, lekárka, ktorá trpí migrénou a biologická liečba jej pomohla. Skúsenosti mojich pacientov s touto liečbou sú veľmi pozitívne. V súčasnosti biologickú liečbu užíva dvadsaťtri mojich pacientov. Ide hlavne o ženy, ktorým táto liečba skutočne zmenila život. Počet ich migrén sa znížil o polovicu alebo v niektorých prípadoch aj viac ako o polovicu a významne sa zlepšila aj kvalita ich života. Sám môžem povedať, že prichádzajú ako vymenené, hovoria, že sú oveľa pokojnejšie, ako bývali, s väčšou ľahkosťou reagujú na stres, lepšie spia a celkovo sa cítia dobre. Vnímam to ako taký malý zázrak. Biologickú liečbu v mojej ambulancii začal užívať aj jeden muž, u ktorého čakáme na prvé výsledky. Ostatní muži zatiaľ skúšajú, ako im bude pomáhať akútna a konvenčná preventívna liečba migrény. V indikovaných prípadoch, ak aj oni budú stále trpieť častými ťažkými migrénami, aj u nich zvážime túto inovatívnu liečbu migrény.

Ak by ste pacientom vysvetľovali, ako funguje táto biologická inovatívna liečba, čo by ste im povedali?

Asi by som pacientom vysvetlil, že antimigreniká sú zamerané na následok migrény, sú teda už akýmsi tlmičom bolesti, keď už celý proces začal a prebieha. A biologická liečba vie preventívne významne znížiť riziko, že tento proces vôbec vznikne, resp. priebeh a nasledky budu oveľa slabšie. Teda sa snaží zastaviť záchvat migrény už v začiatku, aby sa nerozbehla migrenózna kaskáda bolesti hlavy.

Čo by ste odkázali mužovi, ktorý teraz trpí ťažkými bolesťami hlavy, ale tají to, a teda ani nejde k lekárovi?

Som presvedčený, že by takú bolesť nemal "pretrpieť" . Dnes máme v neurológii také možnosti, že aj pacientovi sužovanému bolesťou vieme pomôcť. Môžu žiť bez bolesti, nie je samozrejmosťou, že niekoho stále bolí hlava.

Bolesť hlavy nie je teda samozrejmosť?

Určite nie.

Zdieľať článok

Otázky k článku

Meno a priezvisko:*

Email:*

Otazka:*

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov - emailovej adresy, a to za účelom odpovede na moju otázku.*

deväť plus dva =*

Nechajte si posielať novinky o migréne


Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov - emailovej adresy, a to za účelom zasielania noviniek.

Informace o používání souborů cookies

Tieto webové stránky používajú na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané s tretími stranami. Ak máte záujem, môžete si upraviť nastavenia. Svoje rozhodnutie môžete kedykoľvek zmeniť na stránke "ochrana osobných údajov".
Povoliť všetky súbory
Okrem potrebných súborov tieto stránky na analýzu návštevnosti používajú službu Google Analytics. Ak si neželáte dáta zdieľať, môžete túto službu zakázať.