Je to migréna alebo nie?
Vydáno: 27.04.2023
Ako sa pozná migréna? A kedy navštíviť lekára? S MUDr. Luciou Mokošovou
Ak vás bolí hlava a máte podozrenie, že by to mohla byť migréna, tak tu nájdete odpovede. Rozprávali sme sa o tom s neurologičkou MUDr. Luciou Mokošovou z Neurologickej ambulancie Fakultnej nemocnice v Trnave. Migréna sa často prejavuje individuálne, niekedy je migréna kombinovaná s tenznou bolesťou hlavy, bolesť hlavy môžu ovplyvniť problémy s krčnou chrbticou, preto môže byť pacient niekedy veľmi zmätený.Aké sú najznámejšie prejavy migrény?
Vieme o tom, že už starí Egypťania poznali migrénu, Hippokrates opisoval zrakové príznaky pri migréne, neskôr už boli opísané klasicky známe jednostranné pulzujúce bolesti hlavy, ktoré môžu meniť aj stranu, majú stredne ťažkú, v niektorých prípadoch silnú intenzitu, často sú spojené so zvracaním alebo s pocitom na zvracanie, zhoršujú sa pri fyzickej námahe, pacient je obmedzovaný bolesťou v bežnom, partnerskom alebo pracovnom živote. A, samozrejme, nesmieme zabúdať ani na obdobie pred samotným nástupom bolesti hlavy, akoby jej predfázu, keď sa človek cíti nesvoj, môže mať poruchy nálady, nechuť do jedla alebo naopak rôzne chute na jedlo, môže viac zívať, mať bolesti krčnej chrbtice a podobne.
Kedy je teda správny okamih, aby pacient vyhľadal neurológa, ktorý sa špecializuje na liečbu bolestí hlavy?
Myslím si, že ak u pacienta vznikne náhla bolesť, zhoršenie zraku, zvracia alebo má iné neurologické ťažkosti, treba ihneď konať. Na druhej strane, stáva sa, že pacient má od puberty typické migrény, užíva rôzne lieky, postupne si na takúto situáciu privykne a migréna sa stane akoby súčasťou jeho života. Už sa mi stalo, že pacient prišiel po prvýkrát do ambulancie po niekoľkých desiatkach rokov, keď mával sporadicky migrénu so zrakovou aurou, ale prišiel až vtedy, keď videl video o zrakovej aure, a až potom si uvedomil, že má migrénu.
Stretávate sa aj s tým, že keď pacient prichádza do ordinácie, je už závislý od analgetík, opioidov alebo iných silných liekov?
Áno, samozrejme, ale skôr ide o pacientov dlhoročne trpiacich migrénou alebo aj inými typmi bolestí hlavy, ktorí sú starší, často majú iné ochorenia, a to najmä pohybového aparátu. Takýto človek navštevuje rôznych špecialistov, vrátane lekárov zaoberajúcich sa liečbou chronickej bolesti, a následne končí s predpísaním mnohých druhov analgetík, a to vrátane opioidov.
Čo pacientovi hrozí, okrem závislosti od liekov, zo zdravotného hľadiska?
Každý liek má svoju cestu odbúravania v organizme, tým chcem povedať, že najčastejšie bývajú poliekové poškodenia pečene alebo obličiek a niekedy pri nadmernom užívaní aj kardiovaskulárne poškodenie. Ale pri takomto druhu závislosti hrozia skôr psychické ťažkosti, Niektoré pacientky sa ťažko lúčia s antimigrénovými čapíkmi, ktoré si aspoň štvrtia, ale majú ich.
Čo sa s tým dá robiť? Ako môžete pacientovi pomôcť?
Ak máme podozrenie na bolesti hlavy z nadužívania analgetík, znamená to už problém. Treba sa najmä s pacientom veľa rozprávať, nájsť si čas adekvátne objasniť jeho ťažkosti, voliť empatický prístup, ale musíme byť aj rázni. Samozrejme, vysvetliť mu situáciu, aké sú možnosti ďalšieho postupu, najmä čo sa týka vysadenia chronickej liečby. V tomto momente je dôležitý prístup samotného pacienta k jeho problému a aj k liečbe. Niekedy sa naozaj stane, že sa nechce vzdať určitého druhu liekov, napr. antimigrénových čapíkov alebo aj antidepresív, aj keď iba v minimálnej dávke.
Ak je to možné, hneď nasadzujeme preventívnu liečbu. V rámci akútneho záchvatu volíme lieky z rôznych kategórií, či už jednoduché analgetiká, ale len na prechodný čas. Niekedy sa volí aj hospitalizácia s komplexným prístupom.
Dobrou voľbou by bolo aj nasadenie biologickej liečby v rámci prevencie a pacient si tak sám zníži počet analgetík, vzhľadom na to, že ich už vlastne nepotrebuje.
Stretávate sa s tým, že sa pacient roky lieči na inú diagnózu, kým sa príde na to, že ide o migrénu?
Ani nie, skôr opačne, ale v určitom percente sa stretávam s tým, že je u pacientov diagnostikovaná bolesť hlavy z krčnej chrbtice a pritom pri dôkladnom rozhovore a vyšetrení zistíme, že ide o migrénu. Ale netvrdím, že nemôže ísť o kombinovaný typ bolesti hlavy. Mám zopár pacientov, ktorí podstúpili operácie krčnej chrbtice, ale samozrejme bez efektu na samotnú bolesť hlavy.
Vizitka lekára
MUDr. Lucia Mokošová
Neurologická ambulancia FN Trnava
Tel.: 033/ 593 84 55
Neurologická ambulanci a NAW Piešťany
Tel .: 033/ 795 53 13
Zdieľať na FB
Audia a videa