Prevetívna liečba migrény
Vydáno: 12.05.2023
Konvenčná aj biologická. S MUDr. Luciou Mokošovou
Chcete sa dozvedieť viac o preventívnej liečbe migrény? O odpovede sme požiadali neurologičku MUDr. Luciu Mokošovú z Neurologickej ambulancie Fakultnej nemocnice v Trnave. Rozprávali sme sa aj o tom, čoho sa pacienti v tejto súvislosti môžu báť, aj o riešení bolesti hlavy z nadužívania liekov.1. Kedy neurológ nasadzuje preventívnu konvenčnú liečbu a na čo je dobrá? Treba si uvedomiť, čo chceme takouto liečbou dosiahnuť, či chceme znížiť frekvenciu záchvatov, ich intenzitu, silu... Podstatou je, aby pacienti neužívali v záchvate migrény rôzne typy liekov, tým chceme vlastne predísť závislosti od rôznych liekov a v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života.
2. Môže mať pacient obavy z preventívnej liečbypretože musí brať liek každý deň, a to je dosť veľké množstvo liekov? Do určitej miery môže mať obavy, ale keď si spočíta, koľko liekov užije mesačne, napríklad ak má migrénu 10x do mesiaca, je to myslím si neporovnateľný stav. Samozrejme, na prvom mieste stojí dôsledný rozhovor s pacientom a vysvetlenie, prečo je už dôležité preventívnu liečbu nasadiť, a tak eliminovať jeho obavy.
3. Prečo sa v konvenčnej preventívnej liečbe nasadzujú lieky zo skupín, ktoré sú určené na liečbu iných ochorení? Podstata je v tom, že vznik samotného migrenózneho záchvatu je veľmi komplikovaný a vzniká rôznymi veľmi zložitými cestami. Tak napríklad v rámci prevencie sa používajú aj lieky zo skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liekov, ktoré ovplyvňujú práve jednu z ciest pri vzniku samotného ataku migrény, a podobne je to aj s inými preparátmi. Najväčší strach majú pacienti z tzv. antiepileptických liekov, evokuje to v nich pocit, akoby trpeli epilepsiou, a majú väčšiu obavu užívať daný liek.
4. Majú pacienti strach z vedľajších účinkov konvenčných preventívnych liekov, ktorými sa lieči migréna? Viete, nemyslím si, ani nemám skúsenosť, že pacienti, ktorí sú už naozaj unavení zo svojho stavu, by sa obávali vedľajších účinkov. Chcú mať už pokoj a lepší život. Je pravda, že v určitých prípadoch najmä mladšie pacientky horšie tolerujú niektoré druhy liekov. A samozrejme nesmieme zabúdať na to, či sú alebo nie sú v reprodukčnom veku.
5. Komu pomáha nová moderná biologická liečba a pre koho nie je vhodná? V podstate je biologická liečba vhodná pre všetkých, nemá závažné nežiaduce účinky, pôsobí priamo a cielene na jednu z ciest vzniku migrény a len minimálne pôsobí na iné systémy v organizme, napríklad neovplyvňuje imunitný systém, a má nesporne veľmi dobrú účinnosť. Biologickú liečbu v tomto momente vidím ako jedinú naozaj účinnú cestu pomoci pacientom trpiacim migrénou.
Vizitka lekára
MUDr. Lucia Mokošová
Neurologická ambulancia FN Trnava
Tel.: 033/ 593 84 55
Neur ol ogi cká ambul anci a NAW Pi ešť any
Tel .: 033/ 795 53 13
Zdieľať na FB
Audia a videa