Migréna spolupútnička žien
Vydáno: 29.06.2023
Rozhovor s MUDr. Vierou Hančinovou.
My, ženy, máme v tomto trochu smolu, konštatuje neurologička Viera Hančinová z Neurologickej kliniky SZU,UNB, z Nemocnice Ružinov v Bratislave. Je to preto, že frekvenciu záchvatov migrény ovplyvňujú hormóny. Migréna sa u dievčat obyčajne ohlási v pubertálnom období s nástupom prvej menštruácie. Najväčší počet migrén majú ženy v aktívnom veku. S vekom sa to potom postupne mení a v období menopauzy ženy pocítia úľavu a už na bolesti hlavy toľko netrpia.Aký vplyv má migréna na osobný život ženy?
Myslím si, že migréna má na život žien veľký vplyv. Mám niektoré pacientky, ktoré sa kvôli migréne dostávajú do sociálnej izolácie. Sú to ženy, ktoré trpia častými záchvatmi migrény a to má dopad aj na ich životný štýl. Vyhýbajú sa aktivitám, ktoré mali predtým rady, aby tým nevyprovokovali záchvat migrény. Častejšie tiež trpia výkyvmi nálady, môžu byť úzkostnejšie, niekedy vo vzťahu s partnerom reagujú inak, ako je partner zvyknutý. V medziľudských vzťahoch všeobecne to ženám trpiacim migrénou často robí problémy. Migréna ženu vyradí zo života, nedokáže robiť bežné denné povinnosti, a keď sa to deje často, ľudia, ktorí o migréne nemajú dostatok informácií, sami ju nikdy nezažili, nemajú pre to pochopenie. Dá sa teda povedať, že kvalita života a migréna idú spolu v tom negatívnom zmysle slova ruka v ruke.
Hovorí sa, že zmierniť migrénu môžu niekedy režimové opatrenia. Je to skutočne tak?
Pri ľahších formách migrény môžu pomôcť režimové opatrenia. Je to napríklad pravidelný spánok, vysledovanie a vyhýbanie sa potravinám, ktoré záchvat migrény provokujú, užívanie magnézia a pod. A potom sú pacientky, ktoré vídam u seba v ordinácii častejšie. Tie môžu robiť čokoľvek, akokoľvek upraviť svoj životný štýl a nič im nepomáha, a napriek tomu majú mnohokrát do mesiaca intenzívne záchvaty migrény.
Aké pacientky chodia k vám do ordinácie a ako im pomáhate?
V prvom rade ku mne chodia pacientky, ktoré majú ťažké záchvaty migrény, ale nie tak často. Tým dobre pomáha akútna špecifická liečba migrény, teda triptany. Problém môže nastáť, ak má pacientka časté intenzívne záchvaty migrény a neužíva akútnu liečbu, ako jej neurológ predpísal, teda berie väčší počet liekov proti bolesti, hrozí jej bolesť hlavy z nadužívania liekov. Týmto pacientkam nasadzujeme klasickú profylkatickú liečbu s cieľom znížiť počet záchvatov migrény aj ich intenzitu. Avšak táto liečba nie je vždy dostatočne účinná. V profylaktickej liečbe predpisujeme napríklad aj lieky zo skupiny antihypertenzív a tieto lieky niektorí pacienti zle znášajú. Ak klasická preventívne liečba u pacienta zlyhá, môžeme dnes pacientom predpísať biologickú liečbu. Tá je pre pacientov výraznou pomocou a mnohým ženám sa doslova zmenil život k lepšiemu.
Vráťme sa k akútnej liečbe. Akým pacientkam pomáhajú triptany a ktoré pacientky užívajú iné lieky?
Pacientkam, ktoré majú migrénu spojenú so zvracaním, predpisujem triptany, ktoré sa dávajú pod jazyk. Potom máme k dispozícii lieky, ktoré si pacientky majúce migrénu s aurou berú ešte pred rozbehnutím záchvatu migrény. Ide o klasické nesteroidné antiflogistiká. Pacientky, ktoré užívajú triptany, majú skúsenosť, že sa migréna niekedy ešte vráti, teda si po dvoch hodinách od užitia prvej tablety triptanu môžu vziať ďalší triptan.
Sú aj pacientky s kombinovanou bolesťou hlavy. Ako im môžete pomôcť?
To je veľký problém, pretože pacientka, ktorá má ťažkú migrénu, sa skoro neustále bojí, že dostane atak, a užíva liek proti migréne pri akomkoľvek náznaku bolesti hlavy. Pacientka ťažko rozoznáva, či skutočne ide o začiatok migrény alebo o tenznú bolesť hlavy, alebo dôsledok toho, že ten deň málo pila a je dehydrovaná. Pre pacientky s chronickou dlhotrvajúcou bolesťou hlavy je to veľmi zložitá situácia, pretože niekedy to je migréna a niekedy to je iná bolesť hlavy, a to je pre ne veľmi mätúce. Pacientkam hlavne vysvetľujeme, že nie všetko musí byť migréna, učíme ich, ako rozlíšiť jednotlivé bolesti hlavy. Samozrejme, záleží na tom, ako je pacientka ochotná a schopná s nami spolupracovať. Liečba migrény je, ako sa hovorí, beh na dlhú trať, ale ak si získame dôveru pacientky, veľa spolu o prejavoch jej migrény hovoríme, potom aj ona získa nadhľad nad svojím ochorením a pochopí, ako k nemu pristupovať, a tiež bude vedieť, že nie všetko je migréna.
Pomáha týmto pacientkam s chronickou bolesťou hlavy nová biologická liečba?
Jednoznačne. Pacientky nám hovoria, že aj keď pár dní s migrénou ešte v mesiaci majú, tak tá intenzita bolesti je oveľa menšia. Migréna pre ne prestáva byť strašiakom, jednoducho vedia, že ak nejaký atak migrény príde, že tú bolesť zvládnu často aj bez triptanov. Musím povedať, že som ani nečakala, že biologická liečba pacientkam tak výrazne zmení život, zmení to ochorenie. Nemôžem povedať, že pacientky už nemajú žiadnu bolesť hlavy, ale nie sú to tie zneschopňujúce bolesti hlavy. Jedna z našich pacientok si nastavila životný štýl tak, aby mala čo najmenej bolestí hlavy. Odišla bývať na dedinu a robila prácu z domu, pretože sa bála, že ju v práci prepadne atak migrény. Po nasadení biologickej liečby sa z nej opäť stala aktívna žena, chodí normálne do zamestnania, športuje a žije naplno. U takýchto pacientok sme skôr striedali jedno klasické profylaktikum za druhým a ich stav bol takmer bezo zmeny, teraz vďaka biologickej liečbe dokážeme ich problém jednoducho vyriešiť.
Ešte by som sa vrátila k jednej téme, a to je antikoncepcia. Viem, že aj tá môže zhoršiť migrénu.
Niektoré pacientky trpiace migrénou dobre znášajú nízkodávkovú antikoncepciu. Ale je to individuálne, pretože sú aj ženy, ktorým sa po nasadení antikoncepcie skutočne migréna zhoršila. Zatiaľ nemáme nastavenú úzku spoluprácu s konkrétnym gynekológom, ale je to dôležitá téma, pretože kontrolované rodičovstvo do 21. storočia patrí.
Máte medzi svojimi pacientkami aj aktívne ženy, ktoré sprostredkujú komunikáciu medzi lekármi z rôznych špecializácií? Typicky medzi neurológom a gynekológom? Je to riešenie?
Určite je to dobré. Na rôznych medziodborových stretnutiach pozorujem, ako je dobré si odovzdávať informácie. Niekedy my, lekári, máme tendenciu správať sa, akoby sme boli z iných svetov, ale naopak, ten prienik našich vedomostí a skúseností je pre pacienta veľmi žiaduci.
Viem, že nežijeme v ideálnom svete, ale ako by mohla vyzerať taká komplexná multiodborová starostlivosť o pacientky s migrénou?
Ideálne by to bola spolupráca medzi neurológom, ktorý by pri tých ťažších migrénach spolupracoval so psychológom, prípadne so psychiatrom. Ďalej by to určite bol gynekológ a tiež fyzioterapeut. A možno aj nejaký výživový poradca. Samozrejme, mnoho informácií je na internete a naši pacienti sú veľmi aktívni.
Myslím, že pacienti s migrénou sú inteligentní, citliví a vzdelaní a, ako som hovorila, aj aktívni. Môžu si týchto špecialistov vyhľadať a prepojiť ich? A tak si pre seba tento mutiodborový tím vytvoriť?
Áno, to ste povedali presne. Ľudia trpiaci migrénou sú obyčajne vzdelaní, inteligentní a aktívni ľudia. Dokonca jeden môj kolega so zveličením hovorí, že ak by niekedy dostal migrénu, bral by to aj tak, že je zaradený do tohto elitného klubu múdrych ľudí. A áno, ak ľudia chcú, tak si nájdu špecialistov, ktorí im pomôžu, a to hlavne vo väčších mestách. Dúfam, že aj my budeme časom môcť pacientom ponúknuť takúto multiodborovú pomoc.
Zdieľať na FB
Audia a videa