Cyklus ženy a bolesti hlavy III - Migréna a prechod
Vydáno: 24.06.2022
Odpovede skúsené lekárky
Ako súvisí celý hormonálny cyklus ženy s migrénou? Ako je to s tzv. menštruačnou migrénou, dá sa nejako liečiť? Čo robiť v období tehotenstva a prečo sa migréna niekedy náhle objaví aj v období prechodu? O tom všetkom sme sa rozprávali s neurologičkou Ingrid Nideremayerovou, ktorá pôsobí na dvoch špecializovaných pracoviskách, ktoré sa zaoberajú liečbou bolestí hlavy. V tretej časti rozhovoru sme sa zamerali na prechod a migrénu.Pozrime sa na obdobie prechodu. Ako migrénu ovplyvňuje prechod a čo s tým ženy môžu robiť?
Pred obdobím prechodu ešte hovoríme o takzvanom periklimaktériu. Periklimaktérium je vlastne oveľa dlhšie obdobie, je to 10 rokov pred skutočným ukončením poslednej menštruácie. V periklimaktériu už dochádza k určitému kolísaniu hormonálnych hladín, keď jednak nemusí byť taký pravidelný menštruačný cyklus, môže sa napríklad skracovať, čo býva u žien dosť časté, rovnako tak nemusí byť výška estrogénu v každom menštruačnom cykle rovnaká, a potom aj pokles estrogénu nemusí byť rovnaký, oboje môže dosť pomerne kolísať. A preto v tomto periklimaktériu, ktoré prichádza, ako sa uvádza, medzi 45. – 55. rokom, dochádza u niektorých žien k zhoršeniu migrén, a dokonca sú ženy, ktoré celý život netrpeli migrénami a v tomto období sa migrény u nich objavia. Takže až po tej štyridsiatke a pýtajú sa prečo? Pretože hormonálnym spúšťačom môže byť, ako sme už spomínali, prvá menštruácia, tehotenstvo a následný pôrod, keď sa tiež môže objaviť prvá migréna, ale tým spúšťačom môže byť aj periklimaktérium.
Migrénu v období periklimaktéria nie sú ženy schopné zvládnuť len režimovými opatreniami, aj keď aj tie sú dôležité, a opäť je to dané tým, že kolíšu hormonálne hladiny. Jedinou cestou je návšteva gynekológa a prípadné nasadenie hormonálnej liečby – avšak hormonálna liečba je vždy hormonálna antikoncepcia, to už tak v tej gynekológii je. Ak ide o niečo, čo sa užíva pravidelne, a nie je to len Norethisteron, ktorý sa dáva od 12. dňa do 22. dňa, jednoducho nejakých tých 10 dní, tak všetky tie ostatné sú v podstate hormonálnou antikoncepciou. Bolesti hlavy sa môžu objaviť aj v prípade, ak žena podstúpi hysterektómiu, čiže odstránenie maternice, niekedy s nutnosťou odstránenia vaječníkov. Po nej dochádza k chirurgickému prechodu, chirurgickému klimaktériu. Aj tento zákrok môže spustiť migrény, pretože náhle je telu odňatý estrogén. Môže tu nastať ťažké obdobie s rozvojom migrenóznych stavov, aj keď lekár žene naordinuje syntetický estrogén. Ale nie vždy to môže natoľko nahradiť pôvodnú produkciu. A kým sa s tým telo ženy vyrovná, tak v chirurgickom klimaktériu môže nejaký čas tiež trpieť bolesťami hlavy.
Má nejaký vplyv nová moderná preventívna liečba na hladiny hormónov u žien, o ktorých tu celý čas hovoríme?
Nemá vplyv na hormóny, rovnako tak neovplyvňuje účinnosť hormonálnej antikoncepcie. Prebehli na to štúdie. Je dobre, že tu nedochádza k ovplyvneniu, pretože vieme, že pri niektorých tabletových profylaktikách, ako napríklad Topiramat, dochádza k ovplyvneniu účinnosti hormonálnej antikoncepcie. Takže táto moderná liečba nijako neovplyvňuje hormonálne hladiny.
Napriek tomu, že režimové opatrenia asi nezastavia atak migrény, všeobecne môžu pomôcť. Môžeme k týmto opatreniam niečo povedať, čoho by sa mali ženy vyvarovať?
Určite. Takým základným opatrením je pravidelnosť dodržiavania spánku a bdenia. Pravidelnosť by mala byť obdobná, ako vo všedný deň, tak aj cez víkend, pretože sa stáva, že vo všedný deň je človek zvyknutý vstávať napríklad o šiestej a cez víkend si trochu pospí, vstáva o deviatej a je z toho migréna. Čiže taká nejaká približná pravidelnosť by tam mala byť. Alebo, naopak, ide žena spať neskôr a k tomu sa ešte napríklad pridá malé množstvo alkoholu, už to môže spustiť migrénu. Treba dodržiavať približne pravidelnú ako dĺžku, tak aj čas, kedy ide pacientka spať a kedy vstáva. To je jedna vec. Ďalej pravidelnosť v prijímaní potravy a tekutín. Vynechanie obeda, dlhé hladovanie, a potom, naopak, sa najesť večer, toto všetko je pre organizmus veľmi zaťažujúce.
V tomto čísle časopisu vyjde tiež rozhovor s pani, ktorá je cvičiteľkou hormonálnej jogy. Môže v rámci režimových opatrení hormonálna joga ženám nejako pomôcť?
Myslím si, že by mohla, pretože ide o celkové vyladenie organizmu. Hormonálna joga by patrila do takej tej celostnej medicíny. Myslím si, že je veľmi dôležité sa na človeka pozerať ako na celok. Bohužiaľ, v medicíne sa nám čím viac stáva, že sa to úplne atomizuje, každý mikroodbor sa pozerá na svoju problematiku len tým svojím periskopom a nevidí to ostatné, a to je veľká chyba. Hlavne neurológia je taký syntetický odbor. Teraz celý čas hovoríme o veciach, ktoré súvisia s iným odborom – „hovoríme“ do práce gynekológom. To, samozrejme, nemôžem, ale potrebujem o tom s nimi diskutovať a oni by o tom mali diskutovať s nami. Tento celostný pohľad je veľmi dôležitý. Neurológia súvisí s gynekológiou, ale tiež veľmi s pohybovým aparátom, pretože spúšťačom migrény môže byť aj preťaženie krčnej chrbtice. Nie je to však tak, že migréna vzniká len od krčnej chrbtice. Pri väčšine migrén to tak nie je, ale je to jeden zo spúšťačov u ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, čo akurát počas lockdownu a pri home officoch bolo častejšou príčinou nárastu bolestí hlavy. Ľudia majú všeobecne málo pohybu. Veľmi si zvykli na takú tú pohodlnosť a necvičia. Rozhodne jogu ako-takú aj hormonálnu jogu, ktorá je špecifická, odporúčam.
Zdieľať na FB
Audia a videa